06 Úno 2016

Lexan

Polykarbonátové desky

Přesnější název by měl být polykarbonátové komůrkové desky, protože z tohoto plastu se ve stavebnictví pro tepelně izolační nerozbitné zasklívání, prosvětlování a zastřešení používá i rovné plné desky, trapézové a vlnité desky a zámkové panely nejrůznějšího profilu, formátu a funkce.

Polykarbonát je poměrně nový materiál – byl syntetizován teprve v roce 1953 nezávisle na sobě ve firmách Bayer AG (Makrolon) a General Electric (Lexan). Chemicky je to polyester kyseliny uhličité (difenylkarbonát, příp. dimetylkarbonát). Zhruba od sedmdesátých let minulého století dochází k postupnému rozvoji aplikací i ve stavebnictví. Patří sem veškeré ploché i obloukové zasklívání – zastřešení teras, světlíků a světelných pásů, zimních zahrad a skleníků, pergol, bazénů, výplní zábradlí, dále prvky městského mobiliáře, protihlukové stěny, ale i velkoplošná zastřešení (sportovní stadiony apod.).

Polykarbonát slučuje několik vlastností, které se v té míře nevyskytují u žádného jiného materiálu. Vysoká je jeho rázová houževnatost, téměř konstantní v neobvykle širokém rozmezí teplot (od -40 do +120 stupňů C). Ve srovnání se sklem je tato hodnota u polykarbonátu vyšší až 200x, vůči PVC vyšší 4x a oproti PMMA vyšší 10x. Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem a vysoké estetické hodnotě nahrazují polykarbonátové desky sklo při různých typech zasklívání jak v exteriéru, tak v interiéru.

Dále materiál charakterizuje nízká specifická hmotnost, vysoká propustnost světla (přes 80% – závisí na typu a tloušce desky) a výborná odolnost vůči povětrnostním vlivům. Ve spojení s jedno- nebo oboustranně koextrudovanou vrstvou UV filtru vykazuje vysokou odolnost proti stárnutí vlivem klimatických změn: ochrana proti UV záření zajišťuje zachování optických i mechanických vlastností.

Tepelná roztažnost polykarbonátu je 0,065 mm/m.°C. Při montáži je třeba zohlednit expanzní vůli průměrně 3 mm na metr v obou směrech. Podle reakce na oheň je polykarbonát zařazen podle ČSN EN 13501-1 do třídy B. Index šíření plamene po povrchu je 0,00 mm/min. hmota jako hořící neodkapává ani neodpadává.

Desky menších tlouštěk (8 a 10 mm) mají dvoustěnnou strukturu, vyšší tloušťky mají strukturu vícestěnnou (3, 4, 5, 7), s křížovými (X) výztuhami nebo tzv. strukturou medové plástve (honeycomb). Lze je instalovat jako rovné nebo ohnuté za studena. Pokud poloměr ohybu polykarbonátu není menší minimální doporučený poloměr, nemá ohyb negativní vliv na mechanické vlastnosti desek, ale naopak se díky vzniklé klenbě zvyšuje únosnost. Kromě čirých desek jsou standardními barvami bronzová a mléčná (opálová), ale mohou se vyskytnout i jiné odstíny. Délka je běžně 6 a 7 m (Arla Plast a Dektrade délky nikde neuvádějí, ale předpokládáme, že se neodchylují od běžné praxe).

Tuzemské zdroje komůrkových polykarbonátových desek. Jsou známé pod různými obchodními názvy – Makrolon, Marlon, Lexan, Akyver, Polydar, Gutagliss, multiclear, Decolar, Dekplastic, Macrolux, případně i jinými, ale materiál je v podstatě tentýž. Některé firmy prodávají polykarbonát téže značky – Makrolon kromě Zenity i firmy Dosting, Ravago Resinex CZ a Klahos, Akyver kromě Ferony Thyssen Plastic i Titan-Multiplast a Werona. Materiál italské firmy POLYU s.r.o. prodávají např. firmy PAMA a Vydos. Desky Daufort mají zesílenou vnější stěnu a jsou určené do podmínek zvýšeného mechanického namáhání.

Veškerý materiál až donedávna pocházel bez vyjímky ze zahraničí. V roce 2006 otevřela švédská firma Arla Plast AB v Kadani výrobní závod, který vyrábí komůrkové desky Multiclear, a podle vlastního hodnocení jí patří již asi 50% trhu. Desky prodává prostřednictvím sítě obchodních firem, z nichž každá má vlastní cenovou politiku. Jednou z těchto firem je i Dektrade. Kromě toho s polykarbonátovými deskami obchoduje i řada společností, které je zpracovávají na světlíky, zimní zahrady i jiná zastřešení a opláštění.

Veškeré produkty (výrobky) si můžete vyzvednout osobně v naší provozovně v Ostrožské Nové Vsi nebo vám je zašleme v rámci celé České republiky a zahraničí (Německa, Rakouska, Slovenska apod.) externím přepravcem.

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás!

Využijte kontaktní formulář níže.

Nebo volejte na telefonní číslo +420 774 84 9995.

Chyba: Vyplňte všechna povinná pole!